Otel Türk Evi

Sarımsaklı Hakkında Bilgiler

Sarımsaklı Hakkında Bilgiler

Coğrafyası:
İşte şimdi tatil için doğru yerdesiniz. Küçükköy Ege bölgesi ile Marmara bölgesini birleştiren bir sınır kasabasıdır. Güneyinde ve batısında deniz, kuzeyinde Alibey adası, doğusu ve kuzey doğusunda Ayvalık yer almaktadır. Aynı zamanda içinde Sarımsaklı yarımadasını barındırmaktadır. Küçükköy ve Sarımsaklı` nın toplam yüzölçümü 25.000 hektardır. Arazinin % 40 ` ı ekime uygundur. Belediyeyi saran tepeler ve sayfiye kesimleri çamlarla kaplı, diğer araziler göz alabildiğine, ayak yürüyebildiğine zeytin ağaçları ile kaplıdır.

Ekolojik oluşumu:
Bu yöre yeryüzü kabuğunun tarihinde en geç oluşumlarından biridir. Yanardağ faaliyetleri sonucunda 15 milyon yıllık bir süreçte oluşmuştur Sarımsaklı ve Küçükköy. Yanardağ faaliyetlerinden ilki günümüzden 15 miyon yıl öncesine kadar dayanır. İlk lav akıntıları kırmızıdan sarıya, beyaza yani ateşin yanarken boyandığı renkleri alır. onun için biz bu lavlara ateştaşı diyoruz. Bu lav akıntıları yöremizin tarihsel en belirgin yapı malzemesi öğesi olan Sarımsak Taşı` dır. Bu milyonlarca yıllık tarih süreci içerisinde Kozak ve çevresindeki tepelerden gelen granit çeşitli etmenler yoluyla çöküntüye uğramış ve günümüz o muhteşem Sarımsaklı plajını oluşturmuştur.

İklimi:
Sarımsaklı ve çevresinin en belirgin özelliği de iklimidir. Tüm Akdeniz ve Ege cayır cayır yanar ve terlerken, Sarımsaklı batıdan esen ve genellikle öğleyin başlayan imbat ile serinler. Meşhur poyrazımız Windsurfçüler için idealdir. Bazı yazlarda meltem yani kuzey esintisi olur. Buranın iklimi Ege` ye has kıyı iklimidir. Yaz mevsimi kavurmaz kış ise dondurmaz. Yazın en sıcak günlerinde Sarımsaklı denizi sıcaktan bunalmışları serinletir. Nisan ayından Eylül ayının sonuna kadar rahatça denize girelebilir, dinlenebilir ve gezebilirsiniz. Deniz sıcaklığı yaz aylarında 21 ºC ila 24 ºC arası değişmektedir.